Kuidas L-teaniin vähendab stressi ja ärevust

09.08.2023

L-teaniin ( L-theanine ) on täiesti looduslik rohelisest teest eraldatud aminohape. 

L-teaniinil on väga hea toime rahutuse ja ärevuse vastu peamiselt seetõttu, et ta meenutab oma keemiliselt ülesehituselt üht meie aju virgatsainet ehk neurotransmitterit glutamaati.

Glutamaat on aju kõige olulisem ergutav neurotransmitter ehk virgatsaine ja ta mõjutab õppimist. L-teaniin kinnitub ajus samadele retseptoritele, kui glutamaat ja niiviisi blokeerib glutamaadi toimet.  Aju liigne aktiivsus alaneb, keha lõdvestub ja rahuneb.

 Lisaks sellele soodustab L-teaniin kehas GABA tootmist. GABA on rahustav neurotransmitter, mis toetab lõõgastunud ja rahulikku seisundit.

Kõige olulisem on aga see, et erinevalt ravimitest, mis püüavad jäljendada GABA toimet ja alandada stressi, on L-teaniin ilma kõrvaltoimeteta. Ta vähendab ärevust, kuid sellega ei kaasne unisust või keha motoorika häireid.  

Tegelikult on uuringud näidanud, et L-teaniin parandab tähelepanu ja erkust samal ajal kui ta vähendab ärevust ja stressi.

L-teaniini võetakse enamasti õhtuti, kuid tugeva stressi korral võib seda lisaks ka hommikuti kasutada.

Ambrosia pakub tunnustatud kvaliteediga toorainest L-teaniini. Pure Encapsulations poolt tooreainena kasutatud Suntheanine® on just see tooraine, millega on läbi viidud mitmeid ülal mainitud teadusuuringuid. Suntheanine® sisaldab teaniini AINULT L-teaniiini vormis. Ühes teadusuuringus nimelt leiti, et odavad geneerilised tooted sisaldasid selle asemel hoopis D-teaniini. Samas on aga leitud, et L-teaniini vorm on oluliselt paremini omastatav, kui D-teaniin.

© AMBROSIA OÜ • Kõik õigused kaitstud.