KUIDAS ÄRA TUNDA PARIM PUHAS MAGNEESIUMGLÜTSINAAT ?

06.12.2018

Üks kõige populaarsemaid toidulisandeid on magneesium, mida paljud inimesed võtavad igapäevaselt. Magneesium on saadaval erinevate vormidena, parimateks peetakse enamasti magneesiumglütsinaati ja -tsitraati. 

Magneesiumglütsinaat ehk bisglütsinaat on magneesium kelaadi vormis, hästi imenduv ja ei tekita kõhuprobleeme ka tundlikele inimestele. Ta rahustab närve ja lõdvestab lihaseid. Paraku nii Eestis, kui ka mujal maailmas pakutakse müüa magneesiumglütsinaati sisaldavaid tooteid, milles väidetakse olevat kahtlaselt kõrge kogus elementaalset magneesiumi. Nii näiteks sisaldab ühe laialt levinud toote 500 mg mahutav kapsel 90 mg puhast ehk elementaalset magneesiumi ühe kapsli kohta, see aga pole reaalselt võimalik, sest kapslitäis glütsinaati lihtsalt ei saa  keemiliselt sisaldada nii palju magneesiumit. Tarbijana sooviksime me loomulikult saada suuremat kogust ja väiksemat hinda, kuid selles sisalduse arvestuses ei lähe numbrid kohe üldse kokku. 

Nagu näha ka allpool olevast tabelist, saab ühes 500 mg kapslis sisalduda bisglütsinaadi vormis magneesiumi maksimaalselt 70 mg ja sedagi vaid siis, kui puuduvad igasugused muud lisaained. See tuleneb sellest, et 100% puhas magneesiumbisglütsinaat sisaldab 14,1% magneesiumi molekulaarmassi põhjal arvutatuna. Suurimad maailmas saada olevad kapslid  mahutavad kuni 850 mg glütsinaadipulbrit ja seal saab järelikult olla maksimaalselt 120 mg puhast magneesiumi.

Ilmselt küsib enamus meist siinkohal, et kuidas on see siis võimalik, et mingid tooted sisaldavad palju rohkem magneesiumi, nätieks 18-20%? Siltidel on  ju selgelt kirjas, et glütsinaat on ainuke magneesiumi sisaldav koostisosa.  Ainuke võimalik vastus on see, et toode ei sisalda puhast magneesiumbisglütsinaati. Mida seal siis veel leidub? Tõenäoliselt on tegu magneesiumoksiidiga, mis sisaldab magneesiumi palju rohkem, ehk 58% ja mille segamisel glütsinaadiga saab toote magneesiumisisaldust palju suuremana näidata. Tõenäoliselt ei tee selline magneesiumoksiidi lisamine teie tervisele otseselt kahju, kuid võib arvata, et suureneb kõhulahtisuse oht ning madala imenduvuse tõttu ei ole sellisest tootest eriti kasu. Niimoodi viiakse kliente eksiteele ja see on USA's viinud ka esimeste kohtuasjadeni, kus kliendid on tootjat otsesõnu süüdistanud pettuses. 

Mida me kliendina teha saame?  Lugegem hoolikalt tootesilte. Vaadakem, kas seal sisaldub magneesiumoksiidi või muid varjatud koostisosi, mis ei ole aktiivsete toimeainete loetelus. Vältigem magneesiumitooteid, mis sisaldavad "puhverdatud" magneesiumglütsinaati. See tähendab enamasti teiste sõnadega, et toote hulka on segatud midagi kahtlast. Vältigem bisglütsinaati, mis sisaldab üle 14% magneesiumi. 

Järgnevalt lühike kokkuvõte erinevatest magneesiumi vormidest, mida Eestis saada on olnud ja ka igas vormis sisalduva elementaalse magneesiumi protsent.  Seda protsenti on hea meeles pidada, kontrollimaks, kas üks või teine toode sisaldab magneesiumi ikka ainult selles vormis, mida ta väidab sisaldavat või on sinna % tõstmiseks Mg-oksiidi juurde lisatud.

Magneesiumi vorm

% Mg

Kirjeldus

Peamine kasutusotstarve

Mg oksiid

58%

Kasutatakse üldiselt kõhulahtistite koosseisus või odavates toidulisandites, halvasti imenduv

Kõhulahtisti

Mg tsitraat

11%

Sagedasti kasutatav vorm, hea imenduvusega, kuid võib veidi kõhu lahti teha, eriti suuremas koguses

kiirendab ainevahetust ja seedimist, veidi lahtistav, annab energiat

Mg (bis)glütsinaat

11-14%

Hea imenduvusega, enamasti ei mõju kõhule ja on hästi talutav tundlikkuse korral. Molekuli koostises olev aminohape glütsiin mõjub närvisüsteemile rahustavalt.

Unetus, rahutus, lihaskrambid, rahutud jalad

Mg malaat

11%

Malaat suurendab rakkude sees energia tootmist

Fibromüalgia, väsimus, lihasvalu

Mg tauraat

8.8%

Mõjutab elektrilisi signaale, südant ja aju

Südamehaigused, arütmia

Mg treonaat

8.1%

Uurimuste kohaselt suudab läbida vere-aju barjääri

Probleemid ajuga, mäluga, keskendumisraskused

© AMBROSIA OÜ • Kõik õigused kaitstud.