Probiootikumid ja spoorbiootikumid: Kas ja mille poolest nad erinevad?

17.05.2023

Meie tervis saab alguse soolestikust. Väga paljud haigused ja probleemid saavad alguse soolestiku mikorobioota ( mikrobioomi ) tasakaalutusest. Nii seedeprobleemid, diabeet, ärevushäired ja depressioon võivad kõik olla tingitud sellest, et triljonid mikroorganismid meie seedesüsteemis ei ole heas tasakaalus. 

Me saame seda parandada muutes oma toitumist ja võttes vajaldusel lisaks probiootikume. 

Probiootikumid omakorda jagunevad suuremas plaanis kahte liiki: piimhappebakterid ja spoorbiootikumid. 

 Mis on üldse probiootikumid?

 Kui meil on toidumürgitus, kõhugripp, noroviirus, kõhulahtisus või oleme lihtsalt võtnud antibiootikume, siis arst või terapeut ütleb enamasti: võta probiootikume, et taastada oma soolestiku mikrofloorat.

Mis neist siis kasu on? Kui me võtame antibiootikume, siis need hävitavad nii kahjuliku nakkuse, kui ka suure osa kasulikest bakteritest meie seedimises, sest nad toimivad enamasti üpris valimatult. Loodus aga tühja kohta ei salli ja sinna kipuvad kohe asemele tulema ning paljunema kahjulikud bakterid. Niisiis, probiootikumide võtmine aitab seda tasakaalu taastada ehk soolestikku uuesti koloniseerida ja taastada loomulik soolestiku mikrofloora. Tegelikult oleks soovitav võtta sobivaid probiootikume juba antibiootikumiravi ajal, et suuremat probleemi üldse ei tekikski.

Probiootikumid on elusad mikroorganismid ( enamasti bakterid ), millel on kasulik mõju meie tervisele, kui neid kasutada piisavalt pika aja vältel ja piisavas koguses.

 Probiootikumidest on kasu vaid siis, kui nad suudavad läbida mao ja jõuda peensoolde ning meie soolestikus elama asuda.  Asi on selles, et maos on meil maohape ja see tapab kergesti igasugused bakterid, sealhulgas siis ka probiootilised. Maohape on meie esmane kaitse bakterite vastu. 

Paljud uuringud on näidatud, et enamus tavalisi probiootikume, mida apteegis ja tervisepoodides saada on, ei ela maohappe rünnakut üle ja neist on seetõttu reaalselt väga vähe kasu. 

Selleks, et probleemi lahendada, on parimad tootjad välja mõelnud  leidlikke viise, et probiootikumi maohappe eest kaitsta. Meil saada olev profisari Klaire Labs  asutab selleks kavalat kapsli tehnoloogiat, mille puhul kapsel maos ei lagune ning lahustub alles peensoolde jõudmisel. Nii jäävad kapsli sees olnud piimhappebakterid kenasti terveks.

Millised on parimad probiootikumide tüved, kui kaua neid võtma peab ning kui palju?

Tüüpilised probiootikumid leiduvad loodusikult fermenteerunud toidus nagu hapukapsas, kimchi, jogurt, keefir, hapukurk jne. Need on enamasti piimhappebakterid Lactobacillus ja Bifidobacterium.

Enamik levinud probiootikumide lisandeid sisaldavadki neid tüvesid. On muidugi olemas ka spetsiifilise toimega tüvesid sisaldavad tooted, kuid  siinkohal neil peatuma ei hakkaks, need vajavad spetsialisti nõuannet.

Enamasti peetakse parimaks võtta laia tüvede valikuga probiootikumi, sellised taastavad meie tervist loomulikul moel imiteerides looduslikku mitmekesisust meie seedesüsteemis. 

Üldine reegel on selline, et võtta tuleks piisavalt kaua ning piisavalt palju. 

Kaua tähendab seda, et räägitakse kuudest, mitte nädalatest, et saavutada püsiv tulemus.  Ja koguse osas võiks see täiskasvanule olla päevas alates 20 miljardit CFU ( mitte aga 2-5 CFU mida paljud tooted ühes kapslis sisaldavad ).

Arstid ja terapeudid kasutavad taastamiseks profisarja toodet Klaire Labs Ther-Biotic Complete, 12 erinevat piimahappebakteri tüve  ja 25 miljardit CFU maohappe kindlas kapslis.   ( P.S. Kui sa nüüd sellele lingile klikkides seda toodet ei näe, siis tea, et Klaire Labs tooteid näevad ainult meie registreerunud kliendid. Tee endale konto... )

Lisaks oleks hea teada ka seda, et piimhappebaktereid sisaldavad probiootikumid vajavad eluspüsimiseks temperatuuri 0 kuni +5 kraadi. Tooted, mis soojal poeriiulil pikalt tolmu on kogunud, ei sisalda mõne aja pärast enam pea midagi kasulikku.

Meie Ambrosias hoiame piimhappebaktereid külmkapis ja saadame need teile värskete ja elujõulistena.

Mis on spoorbiootikumid?

 Ja nüüd siis uusim põlvkond ehk spoorbiootikumid.  Spoorbiootikumid on mullast pärit probiootikumid.  See tähendab Bacillus tüvesid ( mitte lactobacillus või  bifidobacterium ), mida looduses leidub mullas, taimede viljadel, juurtel ja vartel.  Meie esivanemad ehk kütid, korilased ja põllumehed on neid väga kaua söönud, toitudes kõigist neist taime osadest. Niisiis on need inimesele pikalt omased ja väga kasulikud. 

Toidulisandina on need tüved saadaval spooride ( endospooride ) vormis.

Spoor on bakteri kapseldunud vorm, mille ta loob enda ümber, et kaitsta end raskete elutingimuste eest.  Sellises vormis bakter on äärmiselt vastupidav kuumusele, külmale, kiirgusele ja ka maohappele või seedeensüümidele. Kui spoor satub soodsasse elukeskkonda ( näiteks inimese jämesooles ), siis ta ärkab ellu ja hakkab tegutsema ning paljunema. 

 Seepärast erinevalt piihappebakteritest (lactobacillus ja bifidobacterum) läbivad spoorbiootikumid mao  ja maohappe ilma probleemideta ning  jõuavad jämesoolde 100% elusana ja tõrjuvad sealt väga efektiivselt välja mittevajaliku. 

Lisaks kõigile muudele headele omadustele on spoorbiootikumid vastupidavad ka antibiootikumidele ja seetõttu on neist palju abi just antibiootikumide võtmise ajal, et ette vältida olukorda, kus tekib kahjuliku mikrofloora ülekasv.

 Nagu juba mainitud, siis lactobacillus jms piimhappebakteritest koosnevad probiootikumid aitavad soolestikku uuesti koloniseerida ehk taastada loomulik mikrofloora. Selleks peavad kasulikud piimhappebakterid paljunema ja moodustama soolestikus mitmekesise koostise, mis seal püsima jääb.  

Spoorbiootikum töötab aga teisiti. Nad parandavad mikrofloorat, muutes selle mitmekesisemaks ja luues keskkonna, kus muud kasulikud bakterid ( näiteks piimhappebakterid ) saavad taas areneda. 

Nii jäävad spoorbiootikumid ise soolestikku 3-4 nädalaks, aitavad välja tõrjuda patogeenseid baktereid ja taastada kasulikke. On üpriski üllatav, et nad suudavad ise keskkonda tunnetades märgata kahjulikke baktereid, toota ühendeid, mis neid tõrjuvad ( veidi sarnaselt antibiootikumidele ) ja samal ajal aidata kasvada kasulikel bakteritüvedel. 

Ja peale seda umbes kuu kestvat perioodi spoorbiootikumid väljuvad seedimisest väljaheite teel ja lähevad tagasi oma uinunud spoori vormi. Tõeline loodusliku tasakaalu ime.

 Spoorbiootikumide osas on maailma juhtiv tootja Microbiome Labs, kelle tooteid me ühena vähestest Euroopas pakume. MegasporeBiotic, Restorflora ja HU58 on oma valdkonnas tipptooted, kõrgeima kontsentratsiooni ja kvaliteediga.

Kokkuvõttena võib öelda, et enamasti kasutatakse tõsisemate murede korral kõigepealt spoorbiootikumi, mis tõrjub välja kahjuliku ja alles seejärel  laia tüvede spektriga piimappebaktereid sisaldavat probiootikumi, mis taastab kasuliku mikrobioota. Püsivamat edu võiks saavutada just sel moel: kõigepealt kuu spoorbiootikumi ja siis kuu või kaks piimhappebaktereid.

 Ja kui ülalpool mainisime, et harilikke probiootikume tuleks hoida jahedas, siis spoorbiootikumid seda ei vaja ning võivad aastaid rahulikult toatemperatuuril purgis püsida.

Kui teil on probleeme nagu IBS ( ärritunud soole sündroom) või SIBO ehk peensoole bakteriaalne ülekasv, siis on tõenäoliselt spoorbiootkumid palju sobivamad, kui tüüpiline piimhappebaktereid sisaldav probiootikum. Spoorbiootikumid ei aita kasvada peensoole bakteritel, nad liiguvad peensoolest läbi seda ise koloniseerimata ja on näidanud head toimet ka IBS korral. Sellest teemast saab rohkem lugeda SIIN.

Kui teil ikkagi tekib raskusi selles kõiges orienteerumisega või probleem püsib pikaajaliselt, siis soovitame kindlasti ühendust võtta spetsialistiga.

 

© AMBROSIA OÜ • Kõik õigused kaitstud.